Rusza budowa „Kapsuły Czasu”

W autorskiej pracowni Jana Wojdyło „Finearts” trwają prace nad „Kapsułą Czasu”.

Rozmawiamy z Aleksandrem Rokoszem, laureatem konkursu architektonicznego oraz twórcą projektu rzeźby „Kapsuła Czasu”.

F.TKrk.: Wchodzimy w kolejny etap, jakim jest nadanie rzeźbie „Kapsuła Czasu” realnych kształtów. Jaki element projektu może być największym wyzwaniem podczas jej budowy?
A.R.: Słowo wyzwanie jest najlepszym dla określenia tego, co przed nami. W samej rzeźbie mamy elementy, które są dosyć klasyczne. Postument i podstawa Kapsuły raczej nie nastręczą problemów wykonawcy. Jednakże rdzeniem całego projektu jest kopuła rzeźby. To ona właśnie będzie elementem, któremu poświęcimy najwięcej czasu. Osiągnięcie efektu lustrzanego odbicia, które ma nam pokazać zmieniający się na przestrzeni czasu świat, na pewno będzie wyzwaniem dla wszystkich zaangażowanych w budowę.
F.TKrk.: Skoro złota kopuła Kapsuły może być największą trudnością podczas realizacji rzeźby. Zdradź jak powstawał jej schemat w Twojej głowie. Kapsuła Czasu od pierwszej chwili wyglądała tak, jak późniejszy projekt?
A.R.: Głównym zadaniem kopuły Kapsuły Czasu jest obijanie świata, który ją otacza. Jej celem jest bycie zatem zwierciadłem tej rzeczywistości. Chciałem aby ludzie, którzy w przyszłości będą oglądali Kapsułę, mogli sami się w niej przejrzeć. Przystanąć na chwilę, popatrzyć na siebie, na to jacy są i jak wyglądają, a w związku z tym, jak zmieniają się z czasem w swoich własnych oczach odbitych w lustrze Kapsuły. Chciałem aby zobaczyli jak zmienia się ich otoczenie, aby pamiętali, że świat nieustannie się zmienia i to, jaki jest teraz nie znaczy, że taki będzie za kilkadziesiąt lat. My, którzy odbijamy się w kopule Kapsuły jesteśmy za niego odpowiedzialni.
F.TKrk.: Jakie są wyzwania na najbliższe miesiące w perspektywie budowy Kapsuły?
A.R.: To jest moment, gdy musimy przejść od romantycznej wizji do twardej rzeczywistości. Jak wiadomo, etap ten nie zawsze jest prosty. Czeka nas zatem szczypta eksperymentowania w połączeniu z pewną formą zabawy z materiałem. Musimy zgłębić to, jaka technologia – a mamy pod ręką kilka – będzie najlepszym rozwiązaniem do tego, aby w pełni osiągnąć efekt złotego zwierciadła kopuły.

Please follow and like us:
Wyślij e-mail
Nasz Youtube
Instagram