Zamknęliśmy Wasze wizje przyszłości w Kapsule Czasu

W zeszłym tygodniu zamknęliśmy kolejny rozdział naszej ogólnopolskiej akcji społecznej „Serce Kapsuły Czasu”. Było to nie tylko symboliczne, ale i fizyczne zamknięcie – we wnętrzu Kapsuły zostały zdeponowane kolejne dziesiątki prac dzieci i dorosłych. 

Mobilna rzeźba Kapsuła Czasu stacjonowała przez trzy miesiące w Fabryce Porcelany, przepięknie odrestaurowanej industrialnej części Katowic

W tym roku Fundacja IDEANOVA przeprowadziła warsztaty w dwóch miastach – w Katowicach i Łodzi! W Fabryce Porcelany, w pobliżu miejsca stacjonowania Kapsuły, odbyły się warsztaty w ramach Industriady, czyli wydarzenia podkreślającego wyjątkowość regionu przemysłowego jakim jest Śląsk. Zespół fundacji przygotował dla uczestników zadanie – należało stworzyć pocztówkę z wizją przyszłości Katowic. Dla ułatwienia zadania każdy mógł wylosować zagadnienie, na którym miał się skupić, np. szkoła, transport, ulice czy praca strażaka za 100 lat. Inspiracją stały się pocztówki sprzed ponad wieku, na których futuryści przedstawiali swoje wizje świata w nowym milenium. Okazało się, że chętne do tworzenia prac plastycznych były nie tylko dzieci, ale i dorośli!

W Łodzi dla ponad pięćdziesiątki dzieci z Polski i z Ukrainy Fundacja IDEANOVA przeprowadziła warsztaty pn. “UAktywnij PLan przyszłości”. To odpowiedź na to, jak będzie wyglądała nowa rzeczywistość. Włączanie dzieci z Ukrainy to konieczny i naturalny proces, by miały one namiastkę normalności i bezpieczeństwa. Dzieci w wieku od 6 do 13 lat tworzyły kolaże ze zdjęć najciekawszych obiektów Łodzi oraz z gazet i albumów malarskich, dodając także swoje rysunki. Tematem przewodnim prac była wizja Łodzi za 100 lat. W zajęciach pomagała profesjonalna tłumaczka, a wszystkie materiały przygotowane były w dwóch wersjach językowych. 

To nie wszystko! W akcję włączyło się też Planetarium Śląskie! W ramach wydarzenia LemONiada zorganizowano konkurs literacki dla dzieci i młodzieży, którego celem było wyłonienie najciekawszych wizji świata za sto lat. Oczywiście całość wydarzenia inspirowana była jednym z najciekawszych pisarzy science fiction – Stanisławem Lemem. 

Czy można jeszcze myśleć o przyszłości? Akcja trwa nadal, IDEANOVA wciąż przyjmuje zgłoszenia i zaproszenia do odwiedzenia kolejnych miast. Kapsuła będzie otwierana co 25 lat, przy czym pierwsze otwarcie nastąpi po 10 latach, a ostatnie po 100. Wtedy można będzie zweryfikować, które wizje były najbliższe rzeczywistości. Informacje dot. przesyłania prac znajdują się na stronie: https://kapsulaczasu.org

Please follow and like us:
Wyślij e-mail
Nasz Youtube
Instagram